Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

0.8 C
Skopje
Tuesday, November 29, 2022

More
  домаАгро ЗабаваВкусен есенски десерт: Пире од костени

  Вкусен есенски десерт: Пире од костени

  Ако сте љубители на костени подгответе го овој идеален десерт во есенските денови.

  Доколку никогаш до сега не сте пробале пире од костени, ова е идеалниот рецепт за вас.

  Потребни состојки:

  • 1 кг костени
  • 1 лажица шеќер
  • 100 гр путер
  • половина шолја топло млеко
  • арома по желба
  • шеќер во прав
  • шлаг
  • чоколадо


  Подготовка:

  Костените засечете ги и варете ги околу 20тина минути во засладена вода. Откако ќе се сварат, излупете ги. Добиената смеса испасирајте ја, додадете топло млеко, арома и растопен путер.

  По вкус додадете шеќер, во зависност од тоа колку се слатки костените. Сето тоа добро измешајте го и распоредете го во соодветни садови.

  За декорација искористете го шлагот, чоколадото и шеќерот во прав. По желба, можете и да растопите чоколадо и да го додадете во самата смеса.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img