Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Friday, December 8, 2023

More
  домаАгро ВестиРуски научници развија нетоксично средство за заштита на компирот?

  Руски научници развија нетоксично средство за заштита на компирот?

  Agrobot

  Нетоксично средство се додава при садењето и континуирано ја ослободува активната супстанција. Може да го зголеми приносот до 70 проценти.

  Болестите се голем проблем кај родот на компирот, а најчесто за заштита се користат хемиски агенси. Руските научници развија нетоксично средство кое помага ефикасно да се заштити овој зеленчук од болести и да се зголеми приносот.

  petel baner

  Поефикасна заштита на културите

  Фунгицидите што ги користиме многу често се токсични за животните и луѓето, односно за целата околина и биолошката разновидност. Дополнителен проблем е што патогените се прилагодуваат и стануваат отпорни на нивните ефекти.

  Руското Министерство за наука и високо образование објави дека вработените во Научниот центар Краснојарск на сибирската филијала на Руската академија на науките и Сибирскиот федерален универзитет развиле нов фунгицид кој е вграден во биоразградлива матрица.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Го зголемува приносот и ја намалува содржината на нитрати

  Предноста на овој агенс е што контролирано ја ослободува активната супстанција во почвата и ја дозира континуирано. Ова овозможува да се избегнат повеќе третмани со растенија во текот на сезоната на растење. Дополнителен ефект е тоа што го зголемува приносот за повеќе од 70 проценти, а ја намалува содржината на нитрати во клубените за 12 проценти.

  Проучувањето на новиот фунгицид е спроведено во лабораторија и на родот на теренот кога се применувал при садење. Се покажал како ефикасен, бидејќи го спречувал развојот на најштетните болести. Било забележано дека ‘ртењето се случило порано и растенијата имале поинтензивен раст.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img