Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

8.8 C
Skopje
Sunday, December 3, 2023

More
  домаАгро ЗабаваНеколку причини зашто редовно да јадете суви сливи

  Неколку причини зашто редовно да јадете суви сливи

  Agrobot

  Суви сливи се многу вкусна и здрава намирница.

  Суви сливи можете да додадете во компот, каша, месо или десерт. Тие се вкусни, но и корисни, особено во студените денови, кога асортиманот на свежо овошје е ограничен.

  Сувите сливи не се помалку здрави од свежите сливи и се достапни во текот на целата година.

  Сливите содржат калциум, фосфор, магнезиум, јод, цинк, бакар, растителни влакна и органски киселини. Богати  се со калиум – еден и пол пати повеќе отколку во бананите, и содржат витамини Б, Е, ПП и провитамин А.

  За енергија

  Во зимски денови, почесто сакаме да спиеме отколку да бидеме будни. Сливите содржат глукоза, сахароза и фруктоза – тие се одговорни за енергија и активност. Затоа, ова суво овошје е добро да се јаде наутро. Патем, тие се одличен додаток на појадокот.

  Против депресија

  Во зима, нивото на анкциозност се зголемува. Затоа, императив е да не си дозволувате да бидете депресивни. Стабилноста на нервниот систем бара витамини од групата Б кои се содржани во сливите. Патем, во старите времиња, сливите се сметале за многу ефикасен лек против стрес и депресија.

  Додаток во јадења со месо и зеленчук

  petel baner

  Сливите имаат 231 kcal на 100 g. Ова е околу 10 плодови со семка. Слободно можете да експериментирате и да ги додадете во јадења со месо и зеленчук.

  За имунитет

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Сувите сливи содржат голем број на слободни радикали кои се борат со бактериите и многу витамин Ц. Тие го зајакнуваат имунолошкиот систем и се борат против вирусите. За зајакнување на имунолошкиот систем, експертите препорачуваат да јадете 2-3 сливи на ден.

  За убавина

  Сливите содржат голема количина на антиоксиданти кои помагаат во забавување на процесот на стареење и спречуваат појава на брчки, дамки, осип и иритации. Покрај тоа, сливите содржат витамини за убавина кои имаат корисен ефект врз бојата на кожата и еластичноста.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img