Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

38.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаАгро ВестиГолемо поскапување на цените на пченицата и пченката

  Големо поскапување на цените на пченицата и пченката

  petel baner

  Цените на светските берзи на пченицата и на пченката се покачија откако Русија објави дека еднострано се повлекува од договорот за извоз на украинско жито преку Црното Море. 

  Цените на светските пазари на жито се чувствителни на развојот на настаните во осуммесечната руска инвазија на Украина.

  Договорот за извоз на украинско жито преку Црното Море беше постигнат со посредство на ОН. Претставници на Украина, Русија, Турција и на ОН се согласија Заеднички координативен центар да уреди пловидба на бродови со жито преку Црното Море и нивна верификација. Преку Договорот од јули од Украина беа изнесени повеќе од 9,5 милиони тони пченка. Како и пченица, производи од сончоглед, јачмен, семе од репка и соја.

  Светските пазари на жито се чувствителни на развојот на настаните во осуммесечната руска инвазија на Украина. Бидејќи двете земји се меѓу најголемите светски снабдувачи на пченица.

  agrounik

  Во тргувањето со фјучерси на Берзата во Чикаго, цената на пченицата се зголеми за 5,7 проценти на 8,77 долари за три четвртини бушел (26,49 литри). Во март, веднаш по почетокот на руската инвазија на Украина, цената на пченицата достигнаа рекордни 13,64 долари за бушел.

  Цените на пченката се зголемија за 2,6 отсто на 6,98 долари за четвртина бушел (8,75 литри). А сојата за 0,6 отсто на 14,09 долари за четвртина бушел.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Трговците со жито посочуваат дека инфлаторните промени во цената најмногу ќе зависат од развојот на ситуацијата.

  Потегот на Русија ја доведе во прашање испораката на стотици илјади тони пченица за Африка и Блискиот Исток. Во прашање е доведен и извозот на украинска пченка за Европа.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img