Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Tuesday, June 6, 2023

More
  домаАгро ЗабаваКивано „Рогата диња“ - Совршено успева и на овие простори:

  Кивано „Рогата диња“ – Совршено успева и на овие простори:

  Верувале или не, ова егзотично овошје кое доаѓа од Африка, наречено кивано или рогата диња, може успешно да се одгледува во наши услови. Се сее на крајот на април, на почетокот на мај, не е претерано напорен, а ќе успее и во саксија.

  Кивано е прилично скапо во продавниците, но тоа не треба да ве спречи да се обидете да го одгледувате ова фантастично растение и да уживате во неговиот егзотичен вкус (ако ви се допаѓа). Имено, вкусот на кивито е комбинација од диња, банана, лимета, краставица и киви. Можете да го одгледувате во градината (на отворено) или во саксија на тераса (тремот). Сеидбата започнува кога ќе помине опасноста од пролетен мраз, кој обично е крајот на април – почетокот на мај.

  Треба да му се обезбеди мрежа, како краставица

  Листовите во форма на срце се темнозелени, а на лозата и е потребна поддршка. Растението може да порасне до 150-300 см. Секое растение има машки и женски цветови, а само женските цветови имаат плодови. Плодот има густа жолто-портокалова кора со боцки, има елипсовидна форма и може да биде долг 10-15 см. Внатрешноста на плодот содржи зеленикаво желатинозно „месо“ и семиња. Најчесто, вкусот е опишан како слатка краставица.

  Семето се сее на пролет, кога температурата е над 12 степени. Идеалната температура за ‘ртење на семето е од 12 до 34 Целзиусови степени. Немојте да бидете изненадени од ова, бидејќи киваното потекнува од топла и сува клима во централна и јужна Африка. Се сее директно во земја (не сака пресадување).Можете да ставите неколку семки (2-3 парчиња) во една дупка до длабочина од околу 2-3 см, а потоа да ги покриете семките со земја.

  Потребно е почвата да се одржува влажна додека растението не никне, што ќе се случи во рок од 1-2 недели. Откако растенијата малку ќе пораснат, најслабите исечете ги со ножици, така што ќе направите растојание од 35-45 см помеѓу растенијата што ќе ги одгледувате. Овој јаз треба да се направи така што растенијата имаат доволно простор за раст и развој.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img