Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

18.8 C
Skopje
Sunday, March 3, 2024

More
  домаАгро ВестиРусија го зголеми извозот на растителни масла

  Русија го зголеми извозот на растителни масла

  Agrobot

  Извозот на растителни масла од Русија во првите девет месеци од 2022 година е зголемен за речиси една третина во однос минатата година, соопшти руското Министерство за земјоделство.

  За 9 месеци понудата на растителни масла е зголемена за 29%. Најголемо учество во продажбата има сончогледовото масло – 68% од вкупниот волумен. Семе од репка и масло од соја 19% и 13%, соодветно – пораката е објавена на официјалниот Телеграм канал на министерството.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Првото место меѓу увозниците на руски растителни масла го зазема Турција

  Првото место меѓу увозниците на руско сончогледово масло го зазема Турција, со пораст од околу 42%. Од друга страна, понудата на масло од репка за Кина е повеќе од двојно зголемена во споредба со истиот период лани.

  Според прелиминарните прогнози, Русија би можела да стане главен извозник на сончогледово масло, изјави рускиот премиер Михаил Мишустин во средината на октомври. Според претходно објавената прогноза на Унијата на масла и масти, во 2022 година производството на сончогледово масло во Руската Федерација ќе изнесува повеќе од 7 милиони тони, од кои 4,7 милиони тони ќе бидат извезени.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img