Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

7.8 C
Skopje
Thursday, April 18, 2024

More
  домаАгро ВестиПаѓаат цените на ѓубривата на европскиот пазар?

  Паѓаат цените на ѓубривата на европскиот пазар?

  petel baner

  Пониските цени на горивата доведоа до намалување на трошоците за производство на и пад на цените на ѓубривата. Некои поевтинуваат за 100 евра за тон.

  Цените на горивата паднаа, што ги намали трошоците за производство на вештачко ѓубриво. Ова резултираше со пад на цените на ѓубривата на светскиот и европскиот пазар, пренесува Агрархеуте. Отворени се голем број европски постројки. Се проценува дека 37 отсто од капацитетот на амонијак е сè уште ограничен, што е намалување од врвот од 67 отсто пред неколку недели. Понудата во Европа расте, а цените се очекува да бидат уште пониски.

  Минатата недела индиската државна компанија IPL објави откуп на 1,48 милиони тони уреа. Ова предизвика Египет да ја намали цената на 60,28 евра/t.

  Се произведува по високи цени

  Европа има значителни непродадени залихи на уреа кои се купени или произведени по високи цени. Трговците и производителите се изненадени од остриот пад на цените и испораките на природниот гас во ЕУ, а земјоделците и трговците на мало не сакаат да купуваат скапа уреа.

  Исто така, во Германија и Франција на крајот на минатата недела паднаа цените на најважните азотни ѓубрива. Побарувачката за фосфати е намалена, а цените на пазарот исто така паднаа за 20,09 на 30,14 евра/t оваа недела.

  Agrobot

  За стотина евра поевтини?

  Така, на германскиот пазар, калциум амониум нитрат КАС, најважното азотно ѓубриво за локалните земјоделци, во понеделник (31 октомври) чинеше нешто помалку од 761 евро/t. Тоа е за 100 евра помалку за тон отколку на почетокот на месецот.

  Цената на уреата е намалена за речиси 50 евра. Сега изнесува нешто помалку од 900 евра/t, додека цената на амониум нитрат AHL остана стабилна на 690 евра. Најважното фосфатно ѓубриво, дијамониум фосфат (ДАП) чини 910 евра/т.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Слична е ситуацијата и во Франција, каде што увозното пристаниште и трговскиот центар Руан известува дека амониум нитрат 27% имал цена од 780 евра/t, што е за 40 евра помалку од пред четири недели.

  Цената на течното ѓубриво Azotée (UAN) беше 690 евра/t, а таму уреата неодамна чинеше само 760 евра/t, што е за 70 евра помалку од пред четири недели.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img