Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

17.8 C
Skopje
Sunday, June 4, 2023

More
  домаАгро советиЛекови против болка за време на отелувањето имаат повеќе придобивки?

  Лекови против болка за време на отелувањето имаат повеќе придобивки?

  Постигнати се позитивни резултати со терапијата со овие лекови против болка. Кравите побрзо закрепнале, а телињата биле поздрави.

  Отелувањето може да биде многу стресно и болно искуство за кравите. Може да им се помогне со давање нестероидни антиинфламаторни лекови. Освен што ја намалуваат болката, имаат и други придобивки, тврди  д-р Питер Зигер за  Agrarheute. Тој вели дека грлата на кои им бил даден овој лек имаат подобар принос на млеко и телињата се поздрави.

  Најновите научни сознанија, вклучително и овој, ги разменија 3.200 ветеринари од целиот свет кои се состанаа на Светскиот конгрес на ветеринари за говеда во Мадрид (Шпанија). Една од темите беше терапијата за болка при породување, а резултатите беа презентирани од истражувачка група од Универзитетот во Нотингем (Обединето Кралство).

  Утврдено е дека лекуваните крави забремениле 22 дена порано од оние кои не примиле лекови. Беа препознаени и други позитивни ефекти. 

  Се смета дека антиинфламаторниот лек треба да се администрира рутински, но животното има корист од него дури и по тешко породување. Без таква терапија, тие имаат осумкратно зголемен ризик да бидат отстранети од производство.

  Студијата покажала дека животните престанале со лактација во просек после 169 дена. Додека третираните животни имале 100 дена подолга лактација, односно произвеле 664 кг повеќе млеко. Затоа, оние со спонтано породување и терапија за болка дале дури 1.500 литри млеко повеќе од оние кои не биле третирани.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img