Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

More
  домаАгро советиСедум совети за успешно одржување на земјоделската механизација

  Седум совети за успешно одржување на земјоделската механизација

  petel baner

  По сеидбата на зимските култури потребно е да се внимава на одржувањето на машините. Тракторите и другите машини што се користат за време на есента често трпат тешки оптеретувања. Ви нудиме седум совети за одржување на земјоделската механизација.

  Затоа е важно да им посветите малку внимание за да спречите дефекти кои можат да ви се случат на пролет. На тој начин ќе заштедите драгоцено време. Прочитајте на што треба да обрнете внимание кога станува збор за проверка и одржување на вашата машина.

  Палење

  Ако суште не сте ги смениле свеќичките, дистрибутивните кабли и кондензаторите, време е да ја погледнете нивната состојба. Без разлика дали користите нови или користени делови, прилагодете го палењето на правилните вредности. Проверете дали изолацијата на монтажните кабли пукнала за да можете навреме да ја замените.

  Систем за снабдување со гориво

  Најважно е да го прилагодите карбураторот на соодветните вредности. Филтерот за гориво, пумпата и се што е поврзано со обработката на издувните гасови треба да се сервисираат. Не заборавајте да ги проверите филтрите за вода.

  За дизел моторите, обрнете внимание на пумпата за вбризгување гориво. Ова е работа која најверојатно нема да можете да ја завршите сами. За да не погрешите и со тоа да создадете дополнителни трошоци најдобро е работата веднаш да им ја доверите на стручни лица.

  Со такви мотори, проверете ги филтрите за гориво, бидејќи чистото гориво е еден од предусловите за добро функционирање на пумпата за вбризгување.

  Прочистување на воздухот

  Без разлика дали користите бензин или масло, добро палење и согорување бара многу воздух. Доводот на воздух треба да биде чист за виталните делови на моторот да функционираат правилно. Поновите трактори користат суви филтри, додека постарите модели користат масло за филтрирање на воздухот.

  Со некои видови филтри кои не користат масло, материјалот на филтерот  може да се замени, но со строго придржување кон упатствата. Упатствата во прирачникот може да бидат корисни, бидејќи ако внимателно ги следите, можете да го продолжите животниот век на вашите машини.

  За филтри кои користат масло, за чистење на воздухот, отстранете го старото масло. Исплакнете го садот со керозин или соодветен разредувач и исчистете го талогот од дното. Користете го истото масло како од моторот, но никогаш не користете старо масло. Внимавајте да не го преполните садот со масло за да не влезе во карбураторот.

  Хидраулика

  Маслото во хидрауличниот систем треба да се менува еднаш или двапати годишно. Треба да се додаде точната течност пред да се запали моторот за да се избегне сериозно оштетување на хидрауличната пумпа.

  Систем за ладење

  За да се ослободите од вишокот топлина произведена од вашиот мотор, проверете дали воздухот може непречено да стигне до моторот. Тоа ќе го постигнете со миење на решетката, а за тоа можете да користите компресор, рачна пумпа или вода.

  Проверете го ладилникот за да се уверите дека нема протекување вода. Исто така, проверете дали некој од ремените не е премногу лабав.

  agrounik

  Електрична енергија

  Проверете дали вашата батерија има доволно течност. За да спречите корозија на одредени делови, можете да користите раствор од сода бикарбона, но внимавајте оваа течност да не влезе во батеријата.

  Проверете ја состојбата на држачот на батеријата, бидејќи завртките лесно може да се олабават поради нерамниот терен. Исто така, обрнете внимание на конекторите за светлата, кои исто така можат да кородираат.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Гуми и сопирачки

  Проверете ги тркалата и проверете дали работат сопирачките. Проверете ги и гумите. Ако има пукнатини или исеченици, погрижете се да ги поправите на време.

  Секако секогаш купувајте и одржувајте ја вашата механизација кај проверени партнери на земјоделците. Ние ви ги нудиме Хемометал – Битола и нивната огромна понуда на земјоделски машини и додатоци. Можете да се информирате на следниот ЛИНК, или јавете се на овој БРОЈ.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img