Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

35.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ВестиПтичји грип во Унгарија – усмртени 1.250 гуски

  Птичји грип во Унгарија – усмртени 1.250 гуски

  petel baner

  Птичји грип во Унгарија – На две фарми е откриено присуство на патогениот сој на вирусот Х5Н1. Воведени се и нови мерки.

  Унгарската лабораторија на Националната канцеларија за безбедност на храна Небих потврди присуство на високо патоген вирус на птичји грип на две фарми во округот Бач-Кискун. 

  Одгледувач во Бугац забележал зголемување на смртноста и симптоми на нарушувања на нервниот систем кај јато од 450 единки. Во градот Кискунмајса, на 30 километри јужно, болеста се појавила кај јато од 800 гуски. Лабораторијата Небих го потврди присуството на подтипот на вирусот H5N1 и во двата случаи.

  Усмртени се заразените гуски. 

  Повторното појавување на епидемијата резултираше со примена на нови мерки поврзани со движењето. Задолжително е да се чува живина во затворени простории на комерцијални фарми во два окрузи. 

  agrounik

  Имено, утврдена е заштитна зона во радиус од 3 километри околу заразените фарми, како и зона за надзор, која се протега и на територијата на Чонградско-чанадската жупанија.

  Забранет е увоз и транспорт на живина за овие области

  Во овие и во областите кои не се засегнати со ограничувањето, забранет е увоз и транспорт на живина. Исклучок е транспортот за итно колење. Во овој случај, задолжително е да се испратат 20 клоакални и 20 фарингеални брисеви во дијагностичката лабораторија на Небих 72 часа порано. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во многу окрузи, правилото за чување живина во затворен простор важи и за комерцијалните фарми. На другите, помали фарми, се препорачува хранење и полевање на покриено место, за да не дојде до контакт со диви птици кои можат да го пренесат вирусот. 

  Задолжително тестирање пред транспорт на живина е на сила низ целата земја.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img