Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, December 1, 2023

More
  домаАгро советиМалеус кај копитари

  Малеус кај копитари

  Agrobot

  Малеус е обично хронична бактериска заразна болест на копитарите, која е исто така многу опасна за луѓето. Во последните неколку децении оваа болест не е пронајдена во Европа.

  petel baner

  Предизвикувачкиот агенс (Burgholderia malei) не е отпорен на сушење и сончева светлина. Болеста може да се шири на различни начини, најчесто преку назален исцедок или чир на кожата на заразените животни. Храната и водата, исто така, можат да бидат контаминирани, а хранењето и наводнувањето од обични јасли и отвори за поење, како и трговијата со коњи, се особено важни за ширење на болеста.

  Според местото на телото на животното се разликуваат назален, пулмонален и кожен малеус. Понекогаш е можно сите овие форми да се најдат кај едно животно. Во случај на акутен тек, кој често ги погодува магарињата, мазгите и маските, се јавува треска, крварење на видливите мукозни мембрани и нодули на слузницата на носната шуплина кои набрзо преминуваат во чир. Лимфните жлезди на кожата изгледаат како отечени грутки и наскоро пукаат. Од носот истекува крвав, гноен исцедок и животното тешко дише.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Коњите имаат исцедок од носот, првично воден, а подоцна гноен, сиво-зелена боја. На носната слузница се појавуваат нодули, од кои брзо се формираат чирови, кои благо крварат. Чировите често се спојуваат, а понекогаш се пробиваат носните септуми и може да се забележи воспаление на мукозните мембрани на увото.

  Малеусните чиреви тешко се лекуваат

  Малеусните чиреви тешко се лекуваат, а кога ќе зараснат, имаат неправилен облик. Јазли со големина на грашок или поголеми се појавуваат во поткожното ткиво и во кожата. Наскоро јазолот се пробива низ кожата и излегува мукозно-гнојната содржина. Дното на чиревите малку крварат, а доколку зараснат, што е тешко, тогаш остануваат лузни слични на оние во носот. Често се забележува оток на задните нозе. И покрај добрата исхрана, болните коњи губат тежина, се потат и се уморуваат и умираат од исцрпеност. Третманот не доаѓа предвид бидејќи законот го регулира безопасното отстранување на заразените животни.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img