Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

More
  домаАгро ЗабаваМак во народните верувања: Со ракија и за убави соништа?

  Мак во народните верувања: Со ракија и за убави соништа?

  petel baner

  Мак – Расте во дива состојба, но припаѓа на култури кои одамна биле припитомени од земјоделците. За што сѐ се користел во минатото?

  Додека денес сосема безопасно престојува во разни слатки –  афионот порано бил моќен опијат, на ниво на посилни дроги. Познат во античките култури како лек, храна и, доколку е потребно, отров.

  Има ли нешто попознато од афион во земјоделските домаќинства овде? Познати се и тестенините со афион, кои влегле и во песните, штрудла со афион, гибаница, други јадења, понекогаш редовни, па дури и задолжителни на трпезата, особено во селските куќи и во постудениот дел на годината. Во сите овие случаи, се користи мак. Сушен, мелен, варен во млеко и обилно зашеќерен и често збогатен со суво грозје и јаткасти плодови, особено во свечените пригоди. На ист начин, семето од афион го користеле Кинезите илјадници години.

  Сепак, старите народи, од Индија до античка Грција, не ја негувале оваа култура за штрудли и тестенини. Растението со прекрасен цвет, од бело до темноцрвено и сино, растело во Тибет. Немало ниту хранлива, ниту пак декоративна вредност, туку само лековита вредност и значење. Расте во дива состојба, но припаѓа на култури кои одамна биле припитомени од земјоделците. Од неговиот зелен кожурец, древните фармери добивале опиум, супстанца поради која се воделе војни.

  Опиумот како лек, но и дрога

  Опиумот се користел како лек, особено за ублажување на болките, а бил многу скап лек за богатите. Служел и како моќен лек кој достигнал огромни цени на пазарите. Неговиот цвет „вечен сон“ се користи како симбол на сеќавање на војниците убиени во војните. Од античка Грција и Рим до француските и фламанските полиња со црвен афион од Првата светска војна. 

  Во епските песни се спомнуваат млади гостилничари кои додавале „афион трева“ или афион во виното на разбојниците или непријателите за да ги заспијат.

  agrounik

  Чај за несоница или вечен одмор?

  Во народната медицина долго време се користи за смирување и против несоница, но не секогаш со успех. Во селата одамна е зачуван ужасен обичај да им се дава чај од афион на мали деца кои многу плачат. Доволно јакиот чај од афион бил во позадина на многу неистражени смртни случаи. Тоа не го спречува денешното население да прави чај од „афион“, кој го пијат со ракија во текот на долгата есен и зима.

  Веројатно до сега е јасно: само семето од афион може да се користи без опасност и може да предизвикаат сонливост, за среќа без последици. Содржи многу хранливи материи и се препорачува дури и во строгите правила на здравата исхрана.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Според верувањата, секој што има ужасни соништа треба само да оди на гробишта и да посипува грст семки од ова растение на гробот на личност која не ја познава. Тогаш злите сили кои испраќаат соништа нема да можат да му наштетат, бидејќи тие прво мора – да ги избројат семките од афион. Во некои села се верува дека малку од тоа треба да се додаде во добиточната храна и живината, за да се намножи „како афионово зрно“, а мажените жени се ослободиле од ривалите давајќи им го неговиот цвет, со надеж дека љубовникот би имал главоболка. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img