Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Tuesday, June 6, 2023

More
  домаАгро ВестиЗголемен откуп и продажба на земјоделските производи

  Зголемен откуп и продажба на земјоделските производи

  Во третото тримесечје од 2022 година вкупниот откуп и продажба на земјоделски производи изнесува 5 986 245 000 денари и во однос на истиот период лани се зголемени за 20,2 отсто.

  Според Државниот завод за статистика, кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 5,8 проценти. Додека кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство e забележано зголемување за 47,1 отсто.

  Зголемувањето е забележано кај сите производи, освен кај житата.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img