Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

7.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

More
  домаАгро ВестиКако се движат цените на млекото низ светот?

  Како се движат цените на млекото низ светот?

  Снабдувањето со млеко останува исклучително нестабилно ширум светот со различни причини што ја предизвикуваат актуелната криза. Цените на млекото продолжија да растат од почетокот на годината.

  Европа и Велика Британија

  Инфлацијата веќе беше во пораст во економијата по Ковид. Војната во Украина значително ги зголеми притисоците што ги погодија земјоделците ширум Европа. Меѓу најголемите производствени региони во ЕУ, Франција, Германија, Бенелукс и јужна Европа беа најпогодени. Состојбата остана релативно позитивна во Полска, Ирска и Данска.

  Во ОК, трошоците за вештачко ѓубриво се зголемија од 315 фунти по тон на 930 фунти по тон (366 евра по тон до 1.081 евра по тон). Пол Томпкинс, потпретседател на Националната унија на фармери на млечни производи во Велика Британија, објаснува дека зголемувањето на трошоците за ѓубрива се должи на удвојувањето на цените на дизелот од 0,63 фунти за литар на 1,29 фунти (0,73 до 1,50 евра).

  Европскиот одбор за млеко известува дека во Португалија цените на дизелот се зголемени за 62 отсто, пченката за 77 отсто, а азотните ѓубрива за 140 отсто. Во Франција, трошоците за енергија се зголемени за 30%, а трошоците за ѓубрива се зголемени за над 80% во последната година.

  Соединетите Американски Држави

  Интересен несакан ефект од ситуацијата во Европа е тоа што големите европски трговци на млечни производи од земји како Холандија бараат поевтин увоз на сирење во САД.

  Во американскиот Среден Запад, производството на млеко се зголемува сезонски. Некои производители на сирење велат дека ова ќе ја зголеми достапноста во наредните недели. Производителите на сирење велат дека побарувачката е силна за малопродажба на чедар и сирење во италијански стил. Азиските купувачи купуваат товари за испорака во вториот квартал од 2023 година.

  Јужна Америка

  Цените паднаа во септември по рекордните цени во август. Сепак, побарувачката се засилува и веројатно ќе го ограничи понатамошниот надолен притисок врз цените. Повисоките цени постигнати во последните месеци им овозможија на производителите да го апсорбираат зголемувањето на оперативните трошоци.

  Производството на млеко во Латинска Америка се зголеми за 3,3% во првата половина на 2022 година во споредба со истиот период минатата година. Поволните временски услови придонеле за ова зголемување, помагајќи им на земјите претходно погодени од сушата да видат дека производството се враќа на раст. Повисоките цени на млекото, исто така, го поддржаа ова зголемување на обемот.

  Поголемото производство во Бразил доведе до значителен пад на побарувачката за увоз. Ова го ослободи производот за извоз до дестинации како Алжир и Кина во последните месеци.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img