Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

More
  домаАгро ВестиПродолжен е договорот за извоз на украински житарки преку Црното Море

  Продолжен е договорот за извоз на украински житарки преку Црното Море

  Иако побараа едногодишно продолжување во Украина, договорот за извоз на украински житарки беше постигнат за само 120 дена.

  Украинското Министерство за инфраструктура соопшти дека е постигнат договор за продолжување на иницијативата за извоз на украинско жито преку пристаништето на Црното Море за 120 дена

  „ Оваа одлука штотуку беше донесена во Истанбул. Обединетите нации и Турција остануваат гаранти на иницијативата “. Ова се вели во соопштението што тие го објавија утрово на нивната страница на Фејсбук. 

  Тие додадоа дека украинскиот извоз на земјоделски производи останува ефикасен начин за борба против глобалната прехранбена криза. Тие нагласуваат дека од почетокот на иницијативата  досега се извезени над 11 милиони тони од овој вид стоки во 38 земји. „ Тоа е значителна количина, но недоволна “, предупредуваат тие. Истакнуваат дека глобалниот пазар нема да има замена за украинските земјоделски производи во блиска иднина. Напорите што се вложуваат во него може да ја зголемат количината на храна во светот. 

  Украина побара да се продолжи извозната иницијатива за најмалку една година и да се додаде пристаништето Миколаев. Министерот за инфраструктура на Украина, Олександр Кубарков, на својот Твитер објави дека се уште чекаат одговор од ОН и Турција. 

  „ Важно е да се обезбеди ефикасна работа на Заедничкиот координативен центар. Тие ги доставија своите предлози за решавање на постоечките проблеми. Мораме да го искористиме целосниот извозен потенцијал на нашите пристаништа за да се осигураме дека светот брзо ќе ги добие резервите што му се потребни “, рече Министерството.

  Потсетиме дека првичниот договор постигнат во јули помогна да се избегне глобална прехранбена криза со тоа што дозволи извоз на храна и ѓубрива од неколку украински пристаништа на Црното Море блокирани од Русија.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img