Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Saturday, April 20, 2024

More
  домаАгро советиХризантеми - како да ги зачувате во текот на зимата?

  Хризантеми – како да ги зачувате во текот на зимата?

  petel baner

  Хризантеми – Во светот тие се знак на среќа и благосостојба, но кај нас се поврзуваат со жалење и тага. Можеме да ги зачуваме во текот на зимата и да ги засадиме на пролет.

  Хризантеми –   пристигнале во Европа од далечниот исток, каде што се симбол на среќа, благосостојба, вечен живот и моќ. Во некои земји се подарува или се вклучува во свадбените букети. Кај нас нејзината симболика е поврзана со тагата, чувството на минливост, жалење и смрт.

  Во календарот на Католичката црква, тоа е поврзано со празникот Денот на сите светци, кога е вообичаено меѓу народот да се посетуваат гробишта и да се уредуваат гробови во спомен на починатите. Православните христијани обично носат бели хризантеми на гробиштата за време на помени, кога се украсуваат гробните места и се доделуваат споменици на мртвите.

  Правила за презимување

  Купувањето на оваа прекрасна цветна билка од година во година може да биде голем финансиски товар. Меѓутоа, ако ги спасиме младите хризантеми, тие можат да прераснат во голема грмушка, со делење ќе го зголемиме нивниот број. Тие не бараат многу, а за да презимуваат потребно е да се следат неколку правила.

  Првиот чекор е да ги изберете оние кои се отпорни на ниски температури и можат да презимат. Тоа се претежно хибриди кои се достапни во различни бои и нијанси.

  Растенијата во саксии треба да се чуваат во затворен простор. Ако ги оставиме на отворено, тие имаат мали шанси да ја преживеат зимата, бидејќи се изложени на студени ветрови и лесно замрзнуваат. Можеме да ги засадиме во почвата, но потоа треба да им обезбедиме соодветна заштита во вид на покривање со прекривка, картонска кутија, земјоделска церада.

  Пред првиот мраз, ставете четинарски гранки како заштита. Проблемот со садењето е краткото време за растението да се вкорени и да развие корени во новата средина пред да замрзне земјата. Отстранете ги сувите листови и цветови од засадените растенија, но не ги кастрете. Тоа ќе биде дополнителна заштита за нив во текот на зимата.

  Во јужните региони ги садиме кон крајот на летото и раната есен, а на континенталните најдобро е пролетното садење.

  Agrobot

  Потскратете ги растенијата во саксиите

  Пред да ги внесете, потребно е да ги пресадите во малку поголем сад, а на дното да ставите дренажен слој. Ова важи и за младите растенија, како и за оние во саксии на балконите. Скратете ги на четвртина, додајте ѓубриво богато со фосфор и однесете ги во затворен простор. Наводнувајте ги еднаш месечно за да не се исушат корените.

  Температурата не треба да падне под 0ºC, идеално помеѓу нула и два степени. Покријте ги со земјоделско платно или платнена кеса и проверувајте ја состојбата еднаш неделно.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во пролетта се појавуваат млади, зелени пупки и растението излегува од зимскиот сон. Отстранете го капакот и наѓубрете. Повремено извадете ги растенијата на отворено во текот на топлиот дел од денот за да се навикнат на надворешните услови. Младите ластари малку се потскратуваат кога ќе достигнат висина од 10 до 12 см за да се разгранат.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img