Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

17.8 C
Skopje
Saturday, May 25, 2024

More
  домаАгро ВестиУганда го намали извозот на кафе

  Уганда го намали извозот на кафе

  petel baner

  Во месец октомври е намалена месечната заработка на кафе во Уганда поради нестабилноста на глобалниот пазар и инцидентите со суша во повеќето региони на Уганда каде се одгледува кафе.

  Извозот на кафе во октомври 2022 година изнесува 457.244 вреќи од 60 килограми во вредност од 67,10 милиони долари.

  Најголемиот дел се 398.592 вреќи Робуста во вредност од 53,25 милиони долари и 58.652 вреќи Арабика во вредност од 13,85 милиони долари.

  Во извештајот издаден од Управата за развој на кафе на Уганда, посушните временски услови од вообичаените, во комбинација со нестабилноста на глобалниот пазар ја „испратија“ заработката на надолна патека.

  Agrobot

  Октомврискиот извоз на кафе забележа благо намалување од 5,71 отсто во количина, но пораст од 9,82 отсто во вредност, во споредба со истиот месец лани.

  – Лошите временски услови доведоа до пократка главна сезона на жетва во централните и источните региони, а исто така ја намалија жетвата од Голема Масака и jуго-западните региони, се вели во неодамна објавениот месечен извештај.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Но, има многу надеж за кафето во Уганда поради очекуваното зголемување на приносот на фармите од година во година.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img