Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

0.8 C
Skopje
Tuesday, November 29, 2022

More
  домаАгро ЗабаваНешто поразлична и уште повкусна лимонада

  Нешто поразлична и уште повкусна лимонада

  Лимонот е богат со витамин Ц, а неговиот сок благотворно делува на нашиот организам. Посебно пријатна, лимонада е наједноставниот, освежителен пијалок, кој го подготвуваме секој ден во лето.

  Ви носиме рецепт за нешто поинаква и уште повкусна – црвена лимонада!

  Состојки:

  • 2-3 лимони
  • Бобинки, замрзнати или свежи
  • 2 dl сок од бозел
  • 3 dl вода
  • Природен засладувач

  Подготовка:

  Ставете неколку бобинки во садот за мраз и истурете вода до врвот. Ставете го во замрзнувач најмалку половина час. Исцедете свеж лимон и внимателно проверете да не паднала некоја семка внатре. Доколку не сте сигурни дали ќе имате доволно сок, изгмечете го лимонот со рака пред да го исцедите. Додадете вода, природен засладувач и измешајте.

  Додадете сок од лимета во лимонадата и добро измешајте. Во чашите ставете го замрзнатото овошје, додадете ја мешавината од лимонада и бозел и послужете ладно. По топењето, овошјето ќе даде одличен вкус и ќе ја промени бојата на лимонадата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img