Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

4.8 C
Skopje
Sunday, December 10, 2023

More
  домаАгро ЗабаваПридобивки од маслото од ленено семе

  Придобивки од маслото од ленено семе

  Agrobot

  Маслото од ленено семе доаѓа од зрело ленено семе кое производителите го притискаат ладно за да го извлечат од него маслото.

  Лененото масло е комерцијално достапно и во капсула и во течна форма. Содржи еден вид омега-3 масна киселина наречена алфа-линоленска киселина (ALA).

  Телото користи ALA од ленено масло и го претвора во мали количини во други масни киселини, вклучувајќи докозахексаенска киселина (DHA) и еикозапентаеноична киселина (ESP).

  Омега-3 масните киселини се од витално значење за физичкото и менталното здравје на една личност.

  Лененото масло не ги содржи истите хранливи материи како целото семе. На пример, лененото семе содржи влакна, магнезиум и витамин Б, но лененото масло не содржи.

  Можните придобивки од лененото масло вклучуваат:
  Намалување на холестеролот

  Слично на лененото семе, маслото од ленено семе може да помогне во намалување на нивото на холестерол. ALA во ленено масло може да игра улога во намалувањето на липопротеините со мала густина (LDL), или „лошиот“  холестерол.

  Во една мала студија со учество на 15 возрасни, учесниците консумирале или ленено масло или масло од пченка еднаш дневно со вечера.

  Истражувачите го измериле нивото на холестерол на учесниците на почетокот на студијата и повторно 12 недели подоцна.

  Оние кои консумирале масло од пченка немале промена во нивото на холестерол, додека кај оние кои консумирале ленено масло значително се намали LDL .

  Борба против рак

  Ленено масло може да помогне во борбата против одредени видови на рак. Иако се потребни многу повеќе истражувања за да се донесе дефинитивен заклучок, некои студии се охрабрувачки. Едно истражување со тумори на белите дробови открило дека оние кои консумирале 10-процентна диета од ленено семе имале помалку тумори во споредба со оние од контролната група.

  Истражувачите, исто така, проучувале ефекти на ленено семе и масло од ленено семе врз други видови на рак. Еден преглед на литературата покажува дека масната киселина во лененото масло може да ја потисне големината и растот на туморот на дојката, како и да промовира смрт на клетките на ракот.

  Лекување на атопичен дерматитис

  Лененото масло може исто така да има придобивки за кожата и косата, како што се намалување на некои од симптомите на атопичен дерматитис. Атопичен дерматитис е вид на егзема, што е долгорочна состојба што предизвикува црвенило и чешање на кожата.

  Намалување на ризикот од дијабетес

  Лененото масло може исто така да помогне во намалување на ризикот од дијабетес. Еден систематски преглед од 2015 година ги анализирал студиите за да се утврди ефектот на лененото масло кај луѓето со дијабетес.

  Во една студија учествувале 25 лица кои имале предидијабетес. Овие учесници беа или жени со менопауза или мажи со прекумерна тежина. Тие консумирале или 13 грама (g) или 26 g ленено семе на ден во период од 12 недели.

  После 12 недели, кај оние кои консумирале 13 гр ленено семе имало намалено ниво на шеќер во крвта. Оние кои јаделе поголеми дози на ленено семе, не доживеале никакви промени.

  petel baner

  Истражувачите не се сигурни зошто групата со високи дози немала никакви промени. Додека лененото масло може да има позитивен ефект кај луѓето со предијабетес, потребни се поголеми и посеопфатни студии за да се направат цврсти заклучоци.

  Намалување на воспалението

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во една мета-анализа, лененото семе и неговите деривати го намалија циркулирачкиот Ц-реактивен протеин (CRP), што е маркер на воспаление. Сепак, овие резултати беа присутни само кај возрасни кои беа дебели.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img