Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваСобен костен – Необично растение кое го разубавува домот

  Собен костен – Необично растение кое го разубавува домот

  petel baner

  Доколку барате необични растенија, вистинскиот избор е собен костен или кој има многу интересни листови и плодот од кој растат.

  Покрај тоа што го разубавува вашиот дом, тоа е и растение кое лесно се одржува. Ставете го во позиција со многу индиректна светлина за да може правилно да расте. Наводнувањето се врши само откако горниот слој на подлогата добро ќе се исуши, но не заборавајте да го полевате над плодовите од костенот.

  Оригиналното живеалиште на ова растение е Австралија, а името го добило по неговите многу светли, прилично големи плодови, кои зреат во долги мешунки.

  Тој е директно поврзан со семејството на мешунките и не е костен, и покрај некои сличности. Костенот, како и повеќето членови на семејството на мешунките, е способен да го фиксира атмосферскиот азот. Во дивината, ова растение се наоѓа во дождливите влажни шуми лоцирани на источниот брег на Австралија. На Castanospermum му треба топлина, висока влажност и многу сончева светлина во текот на целата година. 

  Во природата ова растение е зимзелено дрво кое може да достигне висина од 10 метри, но кога се одгледува во затворен простор е многу помало. Во внатрешноста може да достигне од 150 до 200 см, а доколку има оптимални услови голема е веројатноста да расцвета со жолти или портокалови цветови. Ако одлучите да одгледувате собен костен дома, тогаш дефинитивно мора да се сетите на фактот дека содржи голема количина на отровни материи како што се сапонини. Во тој поглед, мора да биде вон дофат на мали деца и домашни миленици.

  Собниот костен можете да го пресадувате на секои две до три години, во зависност од стапката на раст на растението.

  Наводнување

  Наводнувањето во топлата сезона треба да биде изобилно, но во исто време мора да се осигурате дека течноста не стагнира во почвата. За наводнување треба да се користи само вода на собна температура. Во студената сезона, наводнувањето треба да биде умерено и мора да се врши додека подлогата целосно не се исуши.

  Исто така, во зима, растението има потреба од редовно прскање. За да го направите ова, земете добро наталожена млака вода.

  Мешавина на земјата

  Соодветната почва мора да биде растресита и неутрална во киселост. За да подготвите соодветна мешавина на почва, треба да ја комбинирате почвата од листови, трева и компост, како и груб песок, кој треба да се зема во еднакви размери. Исто така, се препорачува да додадете грутки од глина и иверка. Не заборавајте за добар дренажен слој. Исто така, треба да го прихраните собниот костен во текот на годината еднаш на секои две недели.

  Австралискиот костен се размножува со резници и семиња. Семето мора да се натопи во топла вода еден ден и да се засади во подготвената почва, а на дното на садот треба да се постави дебел слој од дренажа.

  Размножување на собен костен со семе

  Семето не смее да се закопа, бидејќи во овој случај брзо ќе изгние и ќе исчезне.

  Затоа, мешунките од костен се ставаат на врвот на почвата и започнува процесот на чекање. Во најдобар случај, тие можат да никнат за три месеци.

  Најчесто, првите пупки се појавуваат по пет до девет месеци, па бидете трпеливи.

  Почвата околу костените мора редовно да се навлажнува и внимавајте да не мувлоса. Кога ќе се појават пупките и ќе се формираат листови на нив, можете да почнете да го храните растението.

  Поради несоодветна грижа, може да се појават следниве потешкотии при одгледување на костени во затворен простор:

  Бледи листови  – на растението му недостасува светлина.

  Растот на растенијата е бавен  – има потреба од хранење.

  agrounik

  Суви врвови на листовите  – премногу сув воздух, треба почесто да го прскате собниот костен.

  Жолти листови во лето  – поради интензивното осветлување.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во зима, листовите венеат и паѓаат  – собата е многу студена.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img