Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

4.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

More
  домаситеШест народни лекови од дуња

  Шест народни лекови од дуња

  Без разлика дали ги чувате на шкафовите, од нив правите компот или слатко, дали ги јадете сирови или ги комбинирате со друга храна, оваа миризлива, жолта, есенска кралица меѓу овошните дрвја е неверојатно здрава и корисна. Еве неколку лекови од дуња.

  Дуњата е богата со шеќер, органски киселини (јаболкова, лимонска), пектин, танин, антиоксиданси кои му помагаат на нашето тело да го апсорбира калциумот и железото и да се бори со слободните радикали кои ги оштетуваат клетките. Содржи магнезиум, фосфор, калиум и витамини А, Ц и Б комплекс (Б3, Б6 и Б9). Има антибактериско дејство, добра е за варење, срце, крв и имунитет.

  Плодот, семките и листовите на дуњата се користат во народната медицина.

  Еве како да ги користите

  Зрелиот плод на дуњата е тврд и кисел по вкус. Се користи свеж во храната, од него се прават џемови, слатки, мармалади, желе… Кај народот сок од дуња и варено овошје се користи против: пролив, белодробни заболувања, за зајакнување на слузокожата на устата, желудникот и цревата… Дуњата може да се чува до пролет. Во некои региони се суши и се сече на тенки кришки од кои се прави чај.

  Во традиционалната медицина, листот од дуња се користи како средство против дијареја.

  Кога семките од дуњата се натопени во вода, стануваат лигави поради големата количина слуз што ако се разниша паѓа од семките. При џвакање се чувствува слабиот вкус и мирис на горчливите семки. Се користи како средство за подготовка на препарати за ублажување на иритирачката, сува кашлица. Потоа надворешно за изгореници, во козметиката во лосиони и производи за обликување на косата.

  Слузот од дуњата се добива така што 10 гр семки се прелеваат со шолја зовриена и оладена вода и се процедува по неколку часа. Семињата се користат исклучиво цели, неиздробени, со цел да се избегне ослободување на цијановодородна киселина. Може да се најде во семките во количини што може да предизвикаат труење.

  Како да ги користите за да помогнете при некои здравствени проблеми, дознајте со овие корисни рецепти:

  1. Сируп за бронхитис

  Здробете 5 гр семки од дуња и прелијте ги со 100 мл вода. Кога ќе се формира густа лигава маса, додадете 15 гр свеж сок од ајдучка трева и 100 гр мед од жалфија. Земете една кафена лажичка три пати на ден пред јадење.

  2. Дуња против чир на органите за варење

  По 1 лажица семки од лен и дуња се прелива со 1 шолја ладен чај од камилица, се меша убаво, се процедува по 1 час и се пие незасладено половина час пред јадење 2-3 пати на ден.

  3. Во случај на воспаление на дебелото црево 

  Измешајте по 20 гр семки од лен и дуња, срцевина, исландски лишаи и плодови од боровинки, а потоа прелијте ги 3 лажици од смесата со половина литар ладна вода, оставете да отстои 3 часа, промешајте. Што почесто се загрева во покриен сад додека не зоврие, се остава да се излади и се пие по 1 чаша 3-4 пати на ден половина час пред јадење.

  4. Дуња против дијареа

  По 20 гр дренка, оскоруша, шипка, дуња и мушмула добро сомелете, земете 3 лажици од оваа смеса и варете 10 минути во половина литар вода, а кога ќе се олади, процедете и пијте наместо вода.

  5. Против воспалителни процеси во устата

  2 лажици мешавина од еднакви делови од семки од камилица, жалфија и дуња прелијте ги со четвртина литар врела вода, оставете 2 часа, процедете и исплакнете ја устата.

  6. Маст од дуња за изгореници

  Издробете 10 гр семки од дуња, прелијте со 200 мл вода и почекајте да се формира лигава маса. Го нанесувате на заболениот дел од телото, директно или како облога.

  Патем, потеклото на дуњата е Централна Азија. Дуњата била донесена во јужна и централна Европа, а најголемата популарност ја доживеала во античка Грција, каде дури и влегла во митовите како симбол на среќа, љубов и плодност.

  Забелешка:

  Природните лекови на нашиот портал се препораки од превентивен карактер за водење здрав начин на живот. Ако имате здравствен проблем, прво нешто што треба да направите е да се консултирате со лекар. Во никој случај не треба да се потпирате на алтернативна медицина без стручно мислење.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img