Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

4.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

More
  домаАгро ВестиФранцузите се помалку пијат вино

  Французите се помалку пијат вино

  Во Франција, безалкохолните пијалоци не се толку популарни како на друго место, а иако оваа земја беше втор најголем потрошувач на вино во 2021 година, забележливо е дека ставовите на Французите се менуваат и дека неговата потрошувачка значително се намалила во изминатите децении.

  Французите бавно се префрлаат на безалкохолни пијалоци. Сепак нивната потрошувачка на вино падна од максималните 20 литри алкохолни пијалоци по глава на жител во 1961 година на 5,6 литри во 2020 година. Податоците се од OFDT, француска непрофитна организација која објавува податоци за дрогаta и зависност од дрога, наведува британската агенција.

  Кога беше објавено затворањето поради пандемијата на Ковид во 2020 година, Огист Лаборд реши да се откаже од виното, но во Париз се бореше да ја најде својата алтернатива без алкохол, наведува британската агенција.

  Две години подоцна, Лаборд ја отвори, како што вели, првата продавница за безалкохолно вино во земјата. Позната е низ светот по црвените вина од Бордо и белите вина од Бургундија.

  – Имаме многу силна побарувачка, веќе добиваме предлози да отвориме слични продавници и на други места во Франција – рече Лаборд.

  Франција е вториот најголем потрошувач на вино

  Пред нив се само САД, според податоците на Меѓународната организација за вино во 2021 година.

  Додека безалкохолните пијалоци добија популарност на други места, тоа не беше случај во Франција. Нивната потрошувачка во земјата се очекува да порасне за 4 отсто во 2021 година, во споредба со растот од 24 отсто во светот.

  Но, дури и во Франција, ставовите се менуваат. Кампањите за подигање на свеста за алкохолот ги истакнуваат здравствените ризици што ги носи. Истражувачите интервјуирани од Ројтерс потврдуваат зголемен интерес за безалкохолни и пијалоци со помала количина на алкохол.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img