Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Saturday, May 25, 2024

More
  домаАгро ВестиЗголемен увоз и извоз на земјоделски производи на ЕУ

  Зголемен увоз и извоз на земјоделски производи на ЕУ

  petel baner

  Европската Унија во август оваа година го достигнала своето највисоко ниво на трговски размени, во износ од 35 милијарди евра.

  И извозот и увозот на земјоделски производи се зголемиле во август 2022, за шест отсто односно три отсто во споредба со јули истата година.

  Agrobot

  Ова го покажа редовниот извештај на Европската Комисија.

  Извештајот нотира дека највеќе се извезувале житни препрати, жито и вино. 48 отсто од извозот на жито од ЕУ оди во Северна Африка и Блискиот Исток, како и супсахарска Африка со 34 отсто. Од јануари до август годинава ЕУ извезла 148 милијарди евра земјоделски производи вкупно.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Што се однесува до увозот, најголем дел доаѓа од Бразил, Обединетото Кралство и Украина.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img