Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

4.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

More
  домаАгро ЗабаваТри начини за печење семки од тиква - особено здрави за мажите

  Три начини за печење семки од тиква – особено здрави за мажите

  Печење семки – Тие содржат витамини и голема количина на цинк. Одлично одат со гледање фудбалски натпревари на Светското првенство.

  Кралица на доцната есен е тиквата – без разлика на која сорта и припаѓа. Може да се користи во супи, чорби, за правење колачи, џемови или едноставно да ја печете во рерна и да уживате во студените зимски вечери. 

  И тука се семките! Нема подобра можност за грицкање отколку за време на Светското првенство. 

  Знаеме дека има евтини во супермаркетите, но зошто да не ги искористите оние што веќе ги имате, домашни. Многу е лесно да ги испечете. 

  Секмите од обичната тиква се одлични. Имаат помали семиња, со потенка лушпа. 

  Извадете ги од внатрешноста на тиквата и одвојте ги од влакната (кои можете да ги користите за супа). Измијте во вода и исушете на крпа. 

  Печење семки во рерна, тава и микробранова печка

  Ако сакате да печете во рерна, посолете ги семките и измешајте ги со рака. Ако сакате, можете малку да ги подмачкате. Загрејте ја рерната на 160°C. Ставете ги семките на хартија за печење, распоредете ги во тенок и рамномерен слој и печете ги додека не поруменат. За време на печењето неколку пати промешајте ги за да бидат добро испечени од двете страни. Внимавајте да не ги изгорите бидејќи ќе бидат горчливи. 

  Можете да ги пржите и во тава, што е поедноставно, побрзо и – поевтино. Во овој случај, чувајте ги семките во солена вода 2-3 часа за да ја впие солта и исушете ги пред пржење. Загрејте ја тавата и додадете ги семките, исто така во тенок, рамномерен слој. Намалете ја топлината и мешајте цело време. Кога ќе слушнете крцкање, проверете дали се доволно испржени. 

  Микробранова печка е исто така една од опциите. Ставете ги семките на плитка чинија, ставете ги во микробранова печка со максимална моќност и пржете една минута. После тоа, извадете го, измешајте ги семките и вратете го уште една минута. Можете да ги посолите на двата начина. 

  Здраво за мажи

  Освен што се забавни за грицкање, имајте на ум дека тие се и многу здрави. Тие содржат витамини Д, Е, К, речиси целата Б група и други. Има и калиум, магнезиум, калциум, фосфор, цинк, железо и други елементи. Тие се богати со протеини, па дури и имаат антидепресивен ефект, што ќе помогне доколку тимот за кој навивате загуби. 

  Тие се особено корисни за мажите, бидејќи содржат голема количина на цинк, кој помага да се спречи формирање на аденом на простатата (зголемување на простатата), што е најчеста причина за проблеми со мокрењето кај постарите мажи. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img