Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

26.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЕсенски десерт: Полнети печени јаболка

  Есенски десерт: Полнети печени јаболка

  petel baner

  Освен што се консумира свежо, од јаболко може да се подготват и многу вкусни рецепти. Уште веднаш испробајте го овој вкусен десерт.

  Јаболкото изобилува со многу витамини и минерали корисни за здравјето на човекот и се препорачува да се јаде секојдневно.

  Полно е калиум, калциум, фосфор, натриум, железо, потоа витамини од групата Б, Ц, Е и фолна киселина.

  Листата на бенефити за здравјето на човекот од овој плод е долга: го регулира нивото на шеќерот во крвта, го намалува ризикот од многу болести, помага во одржување на тежината…

  Состојки:

  • 4 јаболка
  • 1 лажица рендана кора од лимон
  • 3 лажица мелени ореви или бадеми
  • 1 лажица путер
  • 3 лажици суво овошје по избор (грозје, брусница..)
  • 1/8 л бело вино или вода
  • 1 лажица шеќер

  Подготовка:

  agrounik

  Измиeте ги убаво јаболката, не ги лупете, само полека отстранете ја дршката и семенките од јаболкото без да го поделите на половина, отстранете го и делот од цветот. Потоа во еден сад измешајте ги сувото овошје, шеќерот, путерот и кoрата од лимон и со неа полнете ги јаболката.

  Земете тава и во неа налијте го виното/водата, ставете ги јаболката и печете на 250 целзиусови степени околу 30 минути.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Уживајте во вкусот на овој прекрасен есенски десерт.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img