Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаАгро ЗабаваПосни чварки од соја - рецепт

  Посни чварки од соја – рецепт

  petel baner

  Чварки од соја – Ако некој ви каже дека постојат и посни чварки, веројатно нема да бидете воодушевени. Всушност, тоа е солена закуска која е веродостојна замена за оригиналниот месен деликатес.

  Овие чварки се направени од парчиња соја, па тие претставуваат веганска и посна замена која ќе ви се најде кога сакате промена во вашето мени.

  Состојки:

  • 100 гр соја на парчиња
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка чадена пиперка
  • 2 ловорови листови
  • вода
  • масло за пржење

  Подготовка на чварки од соја:

  Истурете вода во тенџере, додадете чадена пиперка, ловоров лист и сол. Кога смесата ќе зоврие, додадете ги парчињата соја и варете 10 минути.

  Agrobot

  По тоа време, процедете ги парчињата и оставете ги во цедалка неколку часа за да излезе целата вишок течност.

  Загрејте го маслото во тава и испржете ги исцедените парчиња соја околу 20 минути на средна температура. Повремено мешајте и прилагодете ја температурата, но нема голем страв дека ќе изгори.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Испржените чварки извадете ги на салфетка за да се исцеди вишокот масло, додадете повеќе сол по ваш вкус и уживајте.

  Пријатно!

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img