Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

More
  домаАгро ВестиСаем на мали семејни винарии во Кавадарци

  Саем на мали семејни винарии во Кавадарци

  petel baner

  Во Кавадарци во сабота, 17 декември, ќе биде организиран саем на мали тиквешки семејни винарии.

  На саемот ќе присуствуваат над 35 мали винарии, а посетителите ќе имаат можност да дегустират над 200 сорти вино, 30 сорти ракии, 30 вињаци и да вкусат храна од 4 производители.

  Организаторите велат дека цел на настанот е да ги поттикнат Македонците да купуваат производи од малите винарии.

  agrounik

  Оние кои ќе го посетат саемот ќе имаат можност да се уверат во одличниот квалитет кој го нудат винариите. А на таков начин ќе го разгласат фактот дека во Македонија има квалитетно вино кое го произведуваат малите тиквешки винарии.

  Поголемиот дел од винариите-изложувачи имаат освоено многубројни награди и признанија на престижни светски саеми. А тоа укажува на фактот дека малите семејни винарии се новите амбасадори промотери на македонското вино ширум светот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Саемот ќе започне во 12:00 часот и ќе трае се до 17:00 часот, а ќе се оддржи во Ангро Палас во Кавадарци. Секој заинтересиран може да го посети саемот и да се запознае со многу нови вкусови вино. Влезицата на саемот е 200 денари.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img