Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро советиУспешно презимување на лимон во саксија

  Успешно презимување на лимон во саксија

  petel baner

  Често се случува листовите од лимон да се свиткаат, да пожолтат и да паднат во текот на зимата. Каде грешите и како успешно да одржувате лимон во саксија во текот на зимата.

  Ако растението во саксии било надвор, треба да се внесе внатре 6 недели пред првиот мраз. Имено, на лимоните им треба малку време да се прилагодат на променетите услови на животната средина. Пред да го внесете лимонот во затворен простор, важно е да ги измиете неговите листови и да ги проверите листовите и гранките за лисни вошки.

  Положба и температура

  Во зима лимонот е во фаза на мирување и не расте. Треба да се постави на јужната страна, каде што има многу светлина. Ако растението нема доволно светлина во текот на зимата и се полева со ладна вода, листовите може да паднат поради стрес. Оптималната температура за презимување е 5-10 степени. Она што е важно е просторијата да биде проветрена, бидејќи поради топлината во становите, листовите може да почнат да се виткаат, да пожолтуваат и да паѓаат.

  Наводнување на лимони во зима

  За оптимален раст и развој, потребна ви е многу светлина и наводнување, особено од мај до септември. Во текот на есента полека се намалува наводнувањето, а во зима се полева од 10 до 20 дена. Подобро е земјата да биде малку сува во текот на зимата, отколку да се претера со полевањето. Најдобро е да користите дождовница или зовриена, млака вода.

  agrounik

  Изолација под саксијата

  Кај лимоните често се случува температурата на почвата во саксијата да биде прениска (под 12 степени), бидејќи почвата се загрева побавно од воздухот, што предизвикува нерамнотежа во производството на потребната храна, како и послаба апсорпција на вода од корените (особено ако почвата за саксии е премногу влажна). Ова може да доведе до опаѓање на листот. Затоа се препорачува под саксијата да поставите изолација како даска, парче подебел картон или стиропор.

  Негативен ефект на сув воздух

  Сувиот воздух во станот, поради греењето, негативно влијае на лимоните. Бидејќи лимонското дрво не толерира сув воздух, листовите мора да се прскаат со вода неколку пати неделно. Се препорачува да се стави плиток сад со камчиња под саксијата за да му се даде на растението потребната дополнителна влажност во затворен простор. Чакалот е делумно покриен со вода. Дното на саксијата не треба да стои во вода.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ѓубрењето е прекинато од септември до февруари. Треба редовно да го проверувате растението за да бидете сигурни дека нема штетници.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img