Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Wednesday, May 31, 2023

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Колач со портокал

  Рецепт: Колач со портокал

  Вкусен и лесен колач со портокал кој се подготвува за помалку од еден час, а сите намирници веќе ги имате дома.

  Подгответе го овој лесен десерт и уживајте во неговиот прекрасен вкус.

  Потребни состојки за колач со портокал:

  4 јајца
  1,5 чаши шеќер
  Половина чаша масло
  2 чаши брашно
  1 пециво
  Половина лажичка сол
  Половина чаша сок од портокал
  Изрендана кора од два портокала
  1 ванилин шеќер

  Подготовка:

  Загрејте ја рерната на 180 степени.

  Со миксер изматете ги јајцата и шеќерот. Измешајте ги во друг сад брашното, прашокот за пециво, солта и ванилиниот шеќер. Спојте ги двете смеси и додадете го сокот од портокал.

  Мешајте додека да добиете мазна смеса. Додадете ја кората од портокал. Печете околу 40 минути.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img