Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

More
  домаАгро ЗабаваОризова вода - чудотворен природен лек

  Оризова вода – чудотворен природен лек

  petel baner

  Здрав организам, убаво тело и кожа можете да добиете со едноставна состојка – оризова вода.

  Повеќе енергија, поздрава кожа и сјајна коса, се само некои од благодетите кои ќе ви ги пружи овој стар азиски рецепт, кој е попопуларен во модерните западни цивилизации.

  Одличен извор на енергија

  Оризовата вода е богата со јагленихидрати, затоа е одличен извор на енергија. Телото може лесно да произведе многу енергија, користејќи јагленохидрати. Испијте чаша оризова вода наутро и никогаш нема да се чувтвувате заморно или слабо.

  Спречува опстипација

  Оризовата вода содржи голем број влакна и го олеснува работењето на цревата. Исто така, скробот го стимулира растот на корисните бактерии во стомакот кои ја подобруваат работата на цревата.

  Спречува дехидратација

  За време на топлите денови оризовата вода е одлично освежување. Во лето телото има тенденција да губи повеќе течности и соли низ потењето. Оризовата вода може да ги дополни изгубените нутриниенти и да го намали ризикот од дехидратација.

  Претставува домашен лек против грип

  Може да се користи како лек за гип и грозница, затоа што го спречува губењето на вода кое настанува поради зголемена температура и евентуално повраќање. Го забрзува процесот на закрепнување на организмот.

  Се користи за лекување на дијареа

  Оризовата вода е докажан домашен лек со кој може да се лекува дијареата, не само кај возрасните, туку и кај малите бебиња. Бебињата е повеќе склони кон болести како дијареата, која, ако не се решава на време, може да дојде до дехиратација. Исто така е докажано дека оризовата вода е ефикасна во контролирањето на дијареата, бидејќи ја зголемува густината и така го редуцира овој проблем.

  Спречува развој на рак

  Со секојдневното конзумирање на оризовата вода, го намалувате ризикот од добивање канцер. Ова е една од најголемите предности на оваа волшебна вода.

  Спречува Алцхајмерова болест

  Истражувањата ова е уште не го потврдиле, но постојат некои извори кои велат дека готвената оризова вода има можност да спречи развивање на Алцхајмеровата болест.

  Може да биде заштита од сонце

  agrounik

  Оризовата вода ја содржи супстанцата оризанол која ја штити кожата од влијанието на штетните УВ зраци. Можете да ја користите така што ќе ја нанесувате на кожата.

  Начин на подготовка:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Оризот пред готвењето ставете го во сито и пуштете ладна вода за да го измиете. Кога водата ќе се избистри, ставете ја во лонец со ладна вода и оставете да се готви. Потоа процедете го оризот, а водата која сте ја добиле можете да ја користите.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img