Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

More
  домаАгро советиЗаштита на зимска зелена салата од гниење во незагреани оранжерии

  Заштита на зимска зелена салата од гниење во незагреани оранжерии

  Одгледувањето зимска зелена салата не е тешко доколку внимавате на факторите кои можат да доведат до појава на болести и делувате превентивно. Дури и да се појави болеста, секогаш може да се направи нешто дополнително за да не пропадне родот.

  Зимска зелена салата – има скромни барања, а може да се одгледува дури и во зима во оранжерии без греење. Меѓутоа, ако има ненадејно затоплување неколку дена, се создаваат поволни услови за развој на гниење на главата на зелената салата.

  Ова се случува затоа што оранжеријата почнува да кондензира. Иако нема вода во земјата, во воздухот има висока влажност, што го фаворизира развојот на патогени. Салатите во фаза на розета и во почетната фаза на виткање во главата се подложни на овој феномен.

  Доколку веќе сте имале проблеми со сиво и/или бело гниење, се препорачува превентивна примена на фунгициди.

  Ако се појави гниење и не сакате да користите фунгицид, извадете ги листовите што почнале да пожолтуваат за да се обидете да го спречите понатамошното ширење на патогенот. Ако дојде до коренот, целосно ќе го уништи и салатата ќе овене. Салати со уништена поголем дел од лисната маса – отстранете ја од оранжеријата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img