Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

More
  домаАгро ВестиЌе падне ли цената на ѓубривата?

  Ќе падне ли цената на ѓубривата?

  petel baner

  Цената на природниот гас паѓа, понудата се зголемува, но цената на ѓубривата се уште е висока. Кои се предвидувањата?

  Падот на цената на бензинот во Европа создаде дополнителен притисок на пазарот на вештачки ѓубрива, пренесува Agrarheute. Во периодот пред 25 декември природниот гас чинеше 84 евра за MWh или 8,4 центи за kWh на најважната европска трговска платформа ТТФ. Тоа е пад од 40 отсто од почетокот на овој месец.

  Намалени се трошоците за производство на амонијак и азотни ѓубрива. Тоа се уште не се одразило на продажните цени на најголемите европски производители.

  Земјоделците не сакаат да купат ѓубриво

  Ако цените на бензинот останат ниски, неизбежно е и ѓубривото да поевтини. Аналитичарите велат дека загриженоста за прекумерното снабдување, како и гласините за дополнително одложување на следниот тендер за увоз на Индија, придонесуваат за ова.

  Во јужна Европа, продажбата на грануларна уреа неодамна се зголеми. Ова придонесе за одржување на цените, но тие се под притисок на фјучерс пазарот, каде што продолжуваат да паѓаат , 434,58 €/t во јануари и 451,51 €/t во февруари.

  На американски пазар, цените на уреата и другите азотни ѓубрива паднаа пред 25 декември на најниско ниво од октомври 2021 година.

  agrounik

  „Глобалната побарувачка за амонијак, фосфат и поташа нагло опадна “, вели Алексис Максвел, аналитичар на Блумберг. Тој изјави дека земјоделците се уште не сакаат да купат ѓубриво.

  Прогнозите на аналитичарите

  Со големиот пад на европските цени на гасот, производителите повторно почнаа да го зголемуваат производството на азот. Ова помага да се намали цената на ѓубривата. Сепак, таа засега останува висока.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Аналитичарите очекуваат ситуацијата да остане непроменета барем до 2023 година. За тоа придонесуваат цената на гасот, повисоките трошоци за производство, недостатокот на руска понуда и очекувањата за зголемување на побарувачката во наредната година.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img