Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

33.9 C
Skopje
Thursday, June 20, 2024

More
  домаАгро ВестиАмерика одобри вакцина за заштита на пчелите

  Америка одобри вакцина за заштита на пчелите

  petel baner

  Американските власти први во светот го одобрија користењето на вакцина за пчелите.

  Вакцината е осмислена да штити од една од најтешките бактериски болести што ги уништува пчелите ширум светот.

  Министерството за земјоделство на САД даде зелено светло за примена на вакцина која ќе помогне да се спречи помор на пчелите, кои играат клучна улога во опрашувањето на растенијата во екосистемот. Вакцината може да претставува голем напредок во заштитата на медоносните пчели.

  Функционира така што се вметнува неактивна бактерија во храната што и се дава на матицата, чии ларви потоа стекнуваат имунитет.

  agrounik

  Таканаречената „болест на загадена крв“ е голем проблем бидејќи е исклучително заразна и за неа нема лек. Единствениот начин да се реши тоа е да се запалат кошниците на заразените пчели и да се дадат антибиотици на околните колонии.

  Вакцината содржи неактивна верзија на бактеријата paenibacillus larvae, која ја предизвикува болеста.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Бактеријата стигнува до матицата преку храна, која им го пренесува имунитетот на ларвите. Со што драстично се намалува смртноста од болеста, велат од биотехнолошката компанија „Dalan Animal Health“, специјализирана за имунологија и здравје на инсекти.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img