Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Friday, June 2, 2023

More
  домаАгро ВестиНатпревар за најдобри вина и ракии во Неготино

  Натпревар за најдобри вина и ракии во Неготино

  Натпреварот за најдобри вина и ракии од индивидуални производители и семејни винарии че се одржи во организација на општина Неготино.

  Натпреварот ќе се одржи на 10 февруари. Мостри на ракии и вина можат да се достават најдоцна до деветти февруари, во зградата на општина Неготино.

  -И годинава ќе се дегустираат вина и ракии од индивидуални производители. Настанот е во рамките на одржувањето на манифестацијата „Неделата на виното-2023 година“. Овој настан  општина Неготино го организира по повод 14 февруари, празникот на лозарите и винарите „Свети Трифун“. Ќе биде организиран натпревар во дегустација на бели, црвени и розе вина од реколтата 2022 година. И ракии од индивидуални производители и семејни винарии. Право на учество имаат производители од Македонија, соопшти Методи Митрев, портпарол во локалната самоуправа.

  Натпреварот ќе се одржи на 10 февруари, а  мостри на ракија и вина можат да се достават најдоцна до деветти февруари, во зградата на општина Неготино.

   – Пристигнатите мостри ќе бидат дегустирани и оценувани од стручна комисија составена од членови на Здружението на енолози на Македонија. За производителите на најквалитетни ракии и вина се предвидени награди и признанија,  ќе им бидат доделени на централната прослава, што ќе се одржи на 14 февруари на градскиот плоштад во Неготино, појасни Митрев.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img