Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Saturday, July 20, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЧај од бозел против кашлица и грип

  Чај од бозел против кашлица и грип

  petel baner

  Клиничките истражувања во Израел покажале дека бозелот не само што го намалува ризикот од настинка и грип, туку ја намалува тежината и го скратува времетраењето на настинката и грипот.

  Истражувачите откриле дека пациентите кои биле болни од грип и кои земале бозел, се опоравиле два пати побрзо, отколку оние болни кои земале таблета. Научниците заклучиле дека активната материја во бозелот може да го скрати грипот за 4 дена.

  agrounik

  Чајот од бозел се приготвува на следниот начин: еден исушен цвет се попарува со чаша жешка вода. Садот стои покриен 20 -30 минути, се процедува и се пие засладен со мед. По половина чаша три до четири пати дневно, 15 минути пред јадење.

  Како чај за потење многу голема ефикасност покажува мешавината од еднакви количества цвет од бозел, липов цвет и лист од нане. Од оваа мешавина се зема една супена лажица. Се залева со две чаши жешка вода, се вари 10 минути, се процедува. Чајот се пие жежок. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Поради содржината на слуз, чајот од бозел ја смирува сувата кашлица. Оттаму многу често се среќава во комбинираните билни препарати, кои се користат било како сирупи или таблети против кашлица.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img