Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаАгро ВестиПутин најави забрана за извоз на жито од претстојната жетва

  Путин најави забрана за извоз на жито од претстојната жетва

  petel baner

  Претседателот на Русија, Владимир Путин изјави дека треба да се спречи целокупниот извоз на претстојната жетва на жито.

  Забраната за извоз на жито според Путин е бидејќи на земјата и се потребни стабилни резерви.

  – Иако има потреба да се обезбедат финансиски резултати на компаниите кои работат во агробизнис сферата, не можеме да дозволиме се да се извезе во странство. Побарувачката ќе биде голема и веќе постои, и покрај сите логистички, товарни и осигурителни ограничувања. Дефинитивно ни треба резерви за кои не ги знаеме резултатите од земјоделските перформанси во 2023 година – рече Путин, пренесува ТАСС.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Лидерот на Руската Федерација додаде дека е тешко да се предвиди што ќе се случи во 2023 година и дека поради оваа причина Русија треба да зачува стабилни резерви.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img