Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

16.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаАгро ВестиЗошто клонираат коњи во Кина?

  Зошто клонираат коњи во Кина?

  petel baner

  Клонирање коњи во Кина... Грлото по име Zhuang Zhuang е создадено во лабораторијата Sinogene во Пекинг и е клон на животно увезено од Германија. Беше зачнато од сурогат мајка.

  Клонирањето на конкуренција и чистокрвни коњи стана практика поради генетските подобрувања во неколку земји низ светот од раните 2000-ти. Првото беше ждребе во Италија во 2003 година.

  Гласот на Америка објави дека кинеска компанија и претставила на јавноста клониран коњ, прв од ваков вид во Кина и дека е одобрен за спортски натпревари.

  Технолошки напредок

  Грлото по име Zhuang Zhuang е создадено во лабораторијата Sinogene во Пекинг и е клон на животно увезено од Германија. Црното ждребе е првото од групата топлокрвни раси што е родено во таа земја и официјално одобрено од кинеската асоцијација на коњичката индустрија.

  Agrobot

  Последниве години таму се забележува напредокот на овој спорт, особено скокањето на пречки. Понатамошниот раст е ограничен поради недостатокот на добиток со високи перформанси и заостанувањето во технологиите за одгледување.

  „Разговарав со кинеските јавачи кои учествуваат на Олимписките игри. Сите тие обично имаат по два или три коњи во Кина, а секој чини од неколку до 10 милиони јуани (1,38 милиони евра) “, рече Ми Џидонг, извршен директор на Синогена. Тој верува дека клонирањето може да помогне да се намалат трошоците за размножување.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Целта е овој спорт помалку да зависи од увезените скапи животни, а компаниите најавија дека ја имаат технологијата и се подготвени да клонираат овци, крави, свињи, кучиња и мачки.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img