Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро советиШто ако петелот нападне? Еве решение како да го смирите

  Што ако петелот нападне? Еве решение како да го смирите

  petel baner

  Нападот на петелот може да биде многу опасен, особено внимавајте на децата. Кои раси се мирни, кои агресивни и кои се трикови за смирување на мажјаците?

  Петлите имаат многу заштитнички став кога се во прашање кокошките и пилињата. Тие будно следат се што се случува, предупредуваат на опасност, штитат од предатори, најавуваат дека е пронајдена храна, се парат со кокошките и затоа се исклучително корисни.

  Меѓутоа, некои ја надминуваат црвената линија и стануваат агресивни. Напаѓаат луѓе, особено деца, а страдаат и други животни во истиот двор. Неговиот напад воопшто не е безопасен. Некои раси на живина имаат помалку насилни мажјаци. Брахма петлите се многу мирни, додека Легор може да биде исклучително агресивен. Каков темперамент ќе има, се гледа од шест до осум месеци.

  Набљудувајте ги младите петли, бидејќи тоа ќе ви овозможи навреме да ги отстраните проблематичните од јатото. Најголем проблем може да имате ако во домаќинството има мали деца. Колку е помало детето, толку е поголем ризикот од напад. Тие трчаат, се бучни, мавтаат со рацете и сето тоа е предизвик за петлите кои ги гледаат како непријатели и опасност за кокошките и пилињата. Дури и ако не напаѓаат возрасни, можат да нападнат деца.

  Препознајте ги знаците на напад

  Не напаѓаат одеднаш. Прво ќе бидат нападнати помалите животни. Ова ќе се случува често, а целта ќе станува се поголема и поголема. Пред да одлучи да нападне, тој испраќа бројни знаци.

  Ги спуштаат главите напред и се движат во ритам напред-назад, како да изведуваат танц на приближување и оддалечување од противникот. Некои поединци ги шират крилјата, ја гребат земјата со нозете. Неговата цел е да ве избрка од дворот. Најмногу ги напаѓа нозете и рацете, а колку е пониско детето, толку е поголема опасноста од скокање по глава.

  Кога влегувате во дворот или во оградениот простор каде што се кокошките, не гледајте во правец на кокошките и петлите, бидејќи ќе помислат дека ги ловите. Не се движите во права линија во насока на пилињата. Кога ќе ги забележите првите знаци на агресивно однесување, не гледајте во него. Ќе мисли дека го предизвикувате.

  Движете се што е можно помирно, не мавтајте со рацете и не кревајте глас. Колку побрзо се движите, правите гестикулации со рацете и правите врева, толку повеќе тој се уверува дека се плашите од него и дека негово е да ве избрка од неговата територија. Децата трчаат да му избегаат на напаѓачот, но тоа само го провоцира неговото контра-однесување.

  Не го бркајтет. Ако се чувствува загрозен, ќе ве нападне. И тој има свои трикови. Ако забележите дека ви носи житарки и слично, тоа не е знак на неговата љубов кон вас. Го истражува теренот. Дали сте во јато кокошки? Ако ги прифатите неговите „знаци на мало внимание“, му се придружувате на јатото над кое владее. Не обрнувајте внимание на неговите подароци.

  Како да го смирите? 

  Честото минување низ јатото, контактот со други животни и лаењето на кучиња ги прави животните вознемирени, а тој е заштитник. Затоа, не реагирајте на неговото однесување. Секогаш имајте со себе некоја храна што ја нудите од вашата рака. Ќе престанат да ве гледаат како непријател. Не ја фрлајте на земја, бидејќи тој ќе помисли дека се плашите од него.

  agrounik

  Во случај да ве нападне, обидете се да го оттргнете нападот додека тој ги крева нозете за да го кренете со ногата. Не го удирајте!  Тоа е кревко животно. Кога ќе го свртите на грб или ќе го соборите, тоа ќе биде знак дека сте доминантни.

  Ако го фатите, поставете ги неговите крилја на телото со рацете и нежно свиткајте му ја главата под крилото. Ќе почне да спие. Кога ќе се смири, пуштете го. Ќе се зачуди и ќе си замине од вас. Или свртете го наопаку и нишајте го додека го спуштате на земја. Тоа ќе го смири, а овој Твит е пример за тоа:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Секогаш хранете го од својаta рака. Ќе се развие однос на блискост и доверба. Ова генерално функционира, но секое животно има свој темперамент. Во случај ништо да не успее, ќе мора да го елиминирате од јатото.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img