Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ВестиНова сорта домати со приноси до 71 тон по хектар

  Нова сорта домати со приноси до 71 тон по хектар

  petel baner

  Постојано се создаваат нови сорти на овошки и зеленчуци кои се поотпорни на болести и штетници и носат повисоки приноси.

  Новата сорта домати наречена Namdhari-4266 е создадена од Универзитетот за земјоделство и технологија Chandrashekhar Azad CSA во Канпур, Индија.

  Главната разлика во однос на другите сорти е приносот, а оваа сорта може да даде од 61 до 71 тон по хектар.

  agrounik

  Предноста на сортата домати е нејзината отпорност на штетници и болести, што ги намалува трошоците. Не бара големи количини на вода, што го олеснува производството, бидејќи доматите инаку се голем потрошувач, а се користи и наводнување капка по капка. Родот стигнува за 45 дена.

  Трошоците за сеидба, наводнување, окопување, компостирање и други работи при неговото одгледување се околу 50.000 рупии по хектар (570 евра).

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Одгледувачите тврдат дека лесно се одгледува. Во Индија сеидбата се врши во септември или октомври, а садењето садници од декември до февруари.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img