Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Saturday, April 20, 2024

More
  домаситеНајдобар ефект кога се остава три до пет минути: Чај кој го...

  Најдобар ефект кога се остава три до пет минути: Чај кој го зајакнува имунитетот и го забрзува метаболизмот

  petel baner

  Доколку секојдневно го пиете овој чај, побрзо ќе го зајакнете имунитетот, а ќе доживеете и бројни други здравствени придобивки.

  За правилно да се грижиме за себе и за нашиот имунитет, треба да внимаваме што внесуваме во организмот.

  „Хранливите материи се најважната компонента. Затоа е неопходно да се јаде разновидна храна која нуди се што му е потребно на телото. Исто така, не треба да заборавите на водата, но има еден пијалок кој ќе направи многу за вашиот имунитет“.

  Утрински пијалок за здравје

  Зелениот чај е првиот одговор, бидејќи ќе обезбеди доза на кофеин, но и антиоксиданси и полифеноли. Растителни состојки кои можат да го намалат воспалението и да дејствуваат како заштита од воспалителни процеси и развој на хронични болести како што е ракот. Исто така, го намалува холестеролот и има докажани антиканцерогени својства. Како и кафето, содржи кофеин, но шолја зелен чај содржи 24-40 милиграми кофеин. Тоа е значително помалку од една шолја кафе, не можете да претерате со внесување кофеин, а ќе бидете полни со енергија“.

  Воспалителните процеси можат да го ослабат имунолошкиот систем, на телото ќе му биде многу потешко да се одбрани од болеста, како и да се опорави. Затоа, вашата најважна задача е да се грижите за заштита на имунолошкиот систем.

  Здравствени придобивки од зелениот чај

  Зелениот чај има безброј придобивки за организмот, а кога се консумира може да го зајакне имунитетот, да заштити од хронични болести, развој на рак, срцеви и мозочни заболувања. Зелениот чај содржи шест основни полифеноли, познати како катехини. Можеби не сте знаеле дека зелениот чај е поврзан со зголемен метаболизам и побрзо согорување на мастите. Истражувањата исто така потврдија дека овој чај помага при дијабетес, го намалува стресот, ги штити забите и телото од штетното УВ зрачење и вирусни инфекции.

  Agrobot

  Како правилно да се подготви?

  Најголем бенефит ќе имате доколку испиете свежо подготвен чај, кој е оставен помеѓу три и пет минути. Во текот на овие неколку минути катехините излегуваат на површина и имаат подобар ефект кога се пие чајот. Зелениот чај направен од суви листови исто така содржи повеќе катехини. Без кофеин, инстант или готов чај во шише има помалку катехини, додека капсулите од зелен чај имаат иста количина од овие компоненти како и свежо сварениот чај.

  Како додавањето млеко влијае на чајот?

  Традицијата на пиење чај со млеко доаѓа од Англија. Иако зелениот чај обично не се подготвува со млеко, студиите покажаа дека додавањето млеко го запира благотворното дејство на катехините од зелениот или црниот чај.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Природните лекови на нашиот портал се препораки од превентивен карактер за водење здрав начин на живот. Ако имате здравствен проблем, прво нешто што треба да направите е да се консултирате со лекар. Во никој случај не треба да се потпирате на алтернативна медицина без стручно мислење.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img