Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро ВестиСветските цени на ѓубривата паѓаат - што се очекува во првата половина...

  Светските цени на ѓубривата паѓаат – што се очекува во првата половина од годинава?

  petel baner

  Цени на ѓубривата – Тие продолжуваат да се продаваат слабо бидејќи земјоделците избегнуваат да прават високи трошоци додека цените за нивните производи се неизвесни.

  Цените на ѓубривата паѓаат во светот, а истото се случува и во Европа. На пример, во германските увозни пристаништа од ноември 2021 година, цените на уреата, калциум амониум нитрат (КАН) и фосфорното ѓубриво ги поминаа пазарните турбуленции и сега се речиси исти, пишува Агрархеуте. Интересно е што таму останаа непроменети за калиум, но паднаа на светскиот пазар.

  Азотот е поевтин, но цените на калиумот и фосфорот не паѓаат

  Цените на азотот паѓаат и последните десетина дена се ограничи откупот. Пониска е и цената на природниот гас во Европа, што ги намали трошоците за производство. Оние за фосфати во Северна Африка исто така забележаа надолен тренд. Додека оние за дијамониум фосфат (DAP) во Америка и Европа благо пораснаа. Поташата во Европа, која зависи од Русија и Белорусија, остана висока, но падна во САД. Канадските производители доставија значително поевтини понуди за Средниот Запад.

  Во Германија, КАН чини 585 евра за тон, што е за 30 евра помалку отколку во средината на декември и околу 100 евра/т помалку од ноември, што е најниско од ноември 2021 година. Цените на уреата во средината на јануари беа 640 евра/т , што е за 130 евра помалку од почетокот на декември и за 190 евра помалку од почетокот на ноември. Растворот на амониум нитрат уреа (AHL) падна на помалку од 590 евра/t, речиси 70 евра помалку отколку на почетокот на декември.

  Германските земјоделци за Корнкали (калиумово ѓубриво со врвен квалитет) во моментов треба да платат 580 евра за тон. Тоа е за 10 евра повеќе од почетокот на декември, но и повеќе од ноември. Дијамониум фосфат ДАП чинеше 790 евра за тон. Тоа е речиси 10 евра помалку од декември и околу 105 евра помалку од почетокот на ноември.

  Дали цената ќе продолжи да паѓа? 

  Северноамериканскиот индекс на цени на ѓубривата на Блумберг достигна 673 долари (620,96 евра) за тон минатата недела. Ова е најниско ниво од јуни 2021 година.

  agrounik

  „Падот на трошоците може да ги охрабри земјоделците повторно да почнат да применуваат повеќе ѓубрива. Ќе се зајакне производството, што ќе помогне да се намалат трошоците за храна за потрошувачите кои исто така беа погодени од историската инфлација “, рече Алексис Максвел, аналитичар на Блумберг.

  Сепак, тие сè уште се продаваат помалку на глобално ниво. Земјоделците избегнуваат да се изложуваат на високи трошоци додека цените на нивните производи се неизвесни.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Поради пониската цена на природниот гас, кој е основна суровина за производство на азот, пад на цените на вештачките ѓубрива се очекува и во првата половина од годинава.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img