Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Saturday, May 25, 2024

More
  домаАгро ВестиЕдна фарма, два пожари - за четири дена изгореа 3.300 свињи

  Една фарма, два пожари – за четири дена изгореа 3.300 свињи

  petel baner

  Два пожари за четири дена – Првиот пожар избувнал во четвртокот, а вториот во неделата, пред пладне. Штетата е во милиони

  Во провинцијата Долна Саксонија, на северот на Германија, во општината Дорпен, фарма за свињи изгоре двапати за само неколку дена. Според последните податоци изгореле 3.300 свињи, а штетата е милионска, пишува нордњуз. 

  Задниот дел на фармата првпат беше зафатен  од пожарот во четвртокот, при што загинаа 800 животни.

  Agrobot

  Само три дена подоцна, во неделата нешто пред пладне, пожарникарите и полицијата морале повторно да излезат на повик откако случаен минувач забележал силен чад. Од сè уште неразјаснети причини се запали предниот, претходно недопрен дел од фармата. Ангажиран е голем контингент од околните противпожарни единици.

  Во првиот пожар е направена штета од 1,5 милиони евра. Помеѓу двете згради, кои се поврзани со покрив, имаше систем за греење на дрва. Причините се уште се утврдуваат. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Два пожари за четири дена во свињарска фарма

  Според првите проценки, материјалната штета е најмалку 3,5 милиони евра.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img