Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

More
  домаАгро ВестиЕвропа признава: Немаме повеќе контрола врз поскапувањата на храната!

  Европа признава: Немаме повеќе контрола врз поскапувањата на храната!

  petel baner

  Европа признава – За да го зголеми снабдувањето со храна, Европската комисија направи се што е во нејзина моќ. Сепак, натамошното поскапување на храната секако ќе продолжи.

  agrounik

  Сакавме да ги отстраниме сите пречки кои стојат на патот за зголемување на производството на храна, што може да влијае на потенцијалното зголемување на цените. Не знам што друго можеме да направиме, изјави Јанус Војчеховски, еврокомесарот за земјоделство, на неодамнешната седница на Европскиот парламент.

  Со други зборови, ЕК повеќе нема нови можности да се бори против поскапувањето на храната и производствените трошоци. Војчеховски наведува дека единствен начин ЕУ да се справи со овој проблем е зголемување на буџетот за земјоделски субвенции.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Европската комисија направи се што е во нејзина моќ да го зголеми снабдувањето со храна. 

  Зголемувањето на трошоците за примарното земјоделско производство, поради огромниот пораст на цените на ѓубривата, пченицата, пченката и другата добиточна храна, влијаеше на високиот пораст на трошоците за производство на преработувачите во Европа.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img