Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

38.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024

More
  домаАгро ВестиРоманија пријави жариште на птичји грип во близина на Брашов

  Романија пријави жариште на птичји грип во близина на Брашов

  petel baner

  Романија пријавила жариште на вирусна болест H5N1, вообичаено наречена птичји грип, на фарма во центарот на земјата. Ова го соопшти Светската организација за здравје на животните (WOAH).

  agrounik

  Во епидемијата во градот Кодља кај Брашов заразени се 42.154 единки, а починале 23.472, соопштија романските здравствени власти.

  Тоа е прва појава на оваа болест во Романија од мај минатата година, се вели во извештајот на организацијата WOAH со седиште во Париз, пренесува Ројтерс.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во последната година птичјиот грип „збриша“ десетици милиони птици во Европа, а голем број живина се систематски уништени за да се спречи ширењето на болеста, наведува британската агенција.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img