Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

29.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

More
  домаАгро ВестиПојава на кравјо лудило во Холандија

  Појава на кравјо лудило во Холандија

  petel baner

  На сточарска фарма во Холандија се појави прв случај на говедска спонгиформна енцефалопатија (БСЕ), кравјо лудило.

  Министерот за земјоделство на Холандија, Пит Адема, соопшти дека е откриен случај на кравјо лудило.

  agrounik

  Инфекцијата била пронајдена кај мртва крава на 30 јануари, рече Адема во писмо до парламентот, без да прецизира на која фарма е пронајдено животното.

  Инфекцијата ја проучуваат стручни лица со цел да се утврди дали се работи за таканаречен нетипичен или класичен тип на инфекција, т.н. спонгиоформна енцефалопатија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Атипичната варијанта може да се појави како резултат на возраста, додека класичниот тип на инфекција најчесто е предизвикан од контаминирана добиточна храна. Атипичните случаи, кои повремено се откриваат во последниве години, може да доведат до привремени трговски ограничувања.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img