Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваЗдрави намирници кои сепак може да бидат опасни

  Здрави намирници кои сепак може да бидат опасни

  petel baner

  Постојат здрави намирници со кои сепак треба да бидеме внимателни бидејќи можат да бидат опасни за нашето здравје.

  Храната може да биде лек за нашето тело, но исто така може да биде и отров. Она што го внесуваме во телото има влијание на нашето здравје, како позитивно, така и негативно.

  Исхраната е директно поврзана со нашето здравје, па затоа е многу важно што јадеме и пиеме бидејќи тоа влијае на нашиот организам.

  Со кои намирници треба да внимаваме:

  Брокула и зелка

  Ако имате проблеми со штитната жлезда, избегнувајте ги овие две намирници.

  Спанаќ и блитва

  Овие две намирници треба да ги избегнуваат луѓето коишто имаат проблеми со камен на бубрезите и зголемено ниво на калциум.

  Цимет

  agrounik

  Циметот содржи кумарин кој им штети на бубрезите и на црниот дроб, а во поголеми количини може да го зголеми и ризикот од рак.

  Сирење

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Сирењето не само што содржи заситени масни киселини кои се лоши за срцето, туку и содржи многу сол.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img