Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Saturday, April 20, 2024

More
  домаситеВкусно и лековито - овошје во мед

  Вкусно и лековито – овошје во мед

  petel baner

  Според некои истражувања, кај нас годишно се трошат од 300 до 600 грама мед по жител. Иако некои купуваат само мед, со додавање на овошје во мед, новиот производ добива на вредност и лековитост. 

  Agrobot

  Суви сливи во мед се посебен деликатес

  Сувите сливи се богати со калиум и бета каротен, па во комбинација со мед го подобруваат функционирањето на организмот. Меѓутоа, проблемот е што вака изработениот производ не може да издржи подолго од 2 месеци.

  Најдобрата комбинација се неколку видови овошје во медот, па затоа аронијата, оревот, индискиот орев и брусницата се комбинираат со мед покрај сливите.

  Вака направениот производ содржи нутритивно повеќе состојки, најмногу витамини и минерали кои се внесуваат во организмот, а заедно сочинуваат грст вкусови во еден деликатес.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Овошјето од мед треба да се џвака што е можно подолго, бидејќи самото џвакање на овошјето доведува до апсорпција на добри материи. Како и сите други пчелни производи, ова треба да се чува во устата што е можно подолго.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img