Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаситеНаут - извор на протеини и минерали

  Наут – извор на протеини и минерали

  petel baner

  Наут е одличен извор на растителни протеини, влакна и разни витамини и минерали.

  Леблебија или наут – хранлив и вкусен мешункаст зеленчук кој датира уште од минатото, но во современата исхрана ја доживува својата слава во последните неколку години.

  Наутот потекнува од Блискиот Исток, каде што се одгледува повеќе од 9000 години. Од Блискиот Исток, наутот се проширува и во медитеранската област, па денес е неопходен дел од медитеранската кујна.

  Постојат два основни типа наут – деси и кабули. Деси наликува на див наут, има мали зрна, поцврста школка и има потемна боја добиена од фенолни супстанции. Овој вид обично се одгледува во Азија, Етиопија и Мексико.

  Видот кабули е дел од Медитеранот и има значително посветла боја, потенка лушпа и поблаг вкус. Во принцип, вкусот на наут е малку оревкаст и има цврста и крцкава текстура. Богат е со протеини и има малку маснотии и содржи јаглехидрати кои се разградуваат споро и овозможува подолго чувство на ситост.

  Agrobot
  Наут е една од најздравите намирници што можеме да ги јадеме.

  Една чаша наут има околу 4,7 мг железо и 2,1 мг витамин Ц, кој му помага на телото да го апсорбира железото. Бидејќи некои видови месо и риба, вклучително и црвеното месо и школките, се богати со железо, оние кои ги исклучуваат од исхраната можат да заменат некои со наут.

  Наутот содржи антиоксиданси, витамини од групата Б и селен. Така што има потенцијал да помогне во заштитата од одредени видови на рак. Кога јадете наут, вашето тело создава масна киселина со краток синџир наречена бутират. Која се покажа дека помага да се ослободи телото од заболените и умираат клетки.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Содржи и други диететски биоактивни соединенија за кои е докажано дека го намалуваат ризикот од одредени видови на рак.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img