Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Saturday, April 20, 2024

More
  домаАгро ВестиУсмртени патки во Унгарија поради птичји грип

  Усмртени патки во Унгарија поради птичји грип

  petel baner

  Птичји грип е присутен на уште една живинарска фарма во Унгарија.

  Националната канцеларија за безбедност на Унгарија го потврди високо патогениот вирус на фарма во областа Хајду-Бихар каде што во декември беа убиени 25.000 мисирки. Подрачјата се одредени за заштита и следење.

  Симптомите како што се намалената потрошувачка на храна и вода и производството на јајца предизвикале сомнеж кај популацијата од 23.800 патки на фармата во Хајдубосзормени. Присуството на подтипот на вирусот H5N1 бил потвреден во тамошна лабораторија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Веднаш е започнато уништувањето на животните на фармата. Одредена е заштитна зона со радиус од 3 километри и зона за набљудување со радиус од 10 километри. Случајот покажува континуирано присуство на вирусот птичји грип во земјата.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img