Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

22.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаситеСок од целер за здравје и детоксикација

  Сок од целер за здравје и детоксикација

  petel baner

  Експертите тврдат дека сокот од целер е многу корисен за здравјето. Богат е со витамини А, Ц и К, но и калциум, магнезиум, фосфор и калиум. Во исто време, има малку шеќер и богато е со антиинфламаторни антиоксиданти.

  Целерот содржи 1,8 гр растителни влакна на 100 гр целер, а наводната препорачана количина на овој сок е приближно половина литар на ден. Очигледно е дека значителна количина на влакна се воведува на овој начин, што може да ги приближи кон задоволување на дневните потреби од влакна.

  Придобивки од сокот од целер:

  Лечи несоница

  Сокот од целер е задолжителен пијалак против несоница, особено кога сте особено неинспирирани. Присуството на магнезиум и есенцијални масла го прави ефикасен во обезбедувањето на здрав сон.

  Богат е со антиоксиданти

  Сокот од целер помага во намалување на воспалението во телото, бидејќи е богат со антиоксиданти како што се кофеинска киселина, р-кумарична киселина и ферулна киселина, кои помагаат во намалување на оксидативниот стрес.

  Ја прави кожата сјајна

  Сокот од целер е полн со основни хранливи состојки како што се фолати, витамини А, Б, Ц и К кои помагаат да се подобри здравјето на кожата и да се обезбеди беспрекорна и чиста кожа. Ја храни кожата и ја прави сјајна.

  Помага при слабеење

  Agrobot

  Сокот од целер има малку шеќер и е богат со растителни влакна, што го прави еден од најдобрите пијалаци за оние кои внимаваат на својата линија. Откако испивте сок од целер, се чувствувате сити и ова чувство на ситост ве спречува да се прејадете.

  Здрава коса

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Пиењето сок од целер помага да се задржи косата здрава и силна. Има висока содржина на вода, што го прави ефикасен во подобрувањето на квалитетот на косата и спречување на сувоста. Присуството на витамин А во сокот од целер помага во лекување на првут и негување на корените на косата.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img